ویژگی‌های فضای مجازی: بی‌زمانی

همه ما زندگی‌مان را براساس زمان و ساعت تنظیم می‌کنیم. روزها مشغول کارهای روزمره‌مان هستیم. درس می‌خوانیم، کار می‌کنیم، به تفریح و سرگرمی مورد علاقه‌مان می‌پردازیم و شب که می‌شود استراحت می‌کنیم. ساعت خواب و بیداری‌مان طبق برنامه است و بدن‌مان نیز خودش را با این برنامه و زمان هماهنگ می‌کند. خواب کافی و استراحت به‌اندازه باعث می‌شود در طول روز سرحال و پرانرژی باشیم و بتوانیم برنامه‌های روزانه‌مان را با کارایی و بازدهی بالا به اتمام برسانیم. اما وقتی وارد فضای مجازی می‌شویم، وقتی اینترنت را فعال می‌کنیم، در آن دنیای بی‌مرز ساعت چند است؟ کاربرانی که از نیمکره شمالی کره زمین از اینترنت استفاده می‌کنند، با کاربرانی که از نیمکره جنوبی کره زمین به اینترنت وصل شده‌اند هر دو نسبت به زمان در فضای مجازی احساس یکسانی دارند چون یکی از ویژگی‌های فضای مجازی بی‌زمانی است. زمان در فضای مجازی آن معنای معمول و ملموسی که در دنیای واقعی دارد را از دست می‌دهد. حتی وقتی در تاریک‌ترین و آرام‌ترین ساعت نیمه‌شب به اینترنت وصل شوید، هزاران نفر بیدار و در حال فعالیت هستند.

مزایای بی‌زمانی

اگر فضای مجازی مشمول زمان می‌شد، مجبور بودیم برای انجام کارهای اینترنتی‌مان مثل اداره‌ای که ساعت کاری خاصی دارد، صبر کنیم تا هشت صبح بشود و بعد وارد فضای مجازی شویم و بعد از اتمام ساعت کاری هم دیگر امکان دسترسی به آن نبود. در این صورت اگر به‌طور مثال کسی کار ضروری داشت و یا می‌خواست با شخصی در آن‌سوی کره زمین تبادل اطلاعات داشته باشد، دچار مشکلات جدی می‌شد. اما حالا که فضای مجازی بی‌زمان است، می‌توانیم قسط بانک را به‌جای مراجعه به شعبه بانک و به صورت اینترنتی و در هر ساعتی از روز و یا شب، پرداخت کنیم. بی‌زمانی در فضای مجازی موجب سهولت در کارها شده و همه می‌تواند بدون دغدغه امور مورد نیازشان را انجام دهند. دیگر کسی نمی‌گوید نیمه‎شب وقت پرداخت پول نیست و این ساعت بانک‌ها تعطیل‌اند. چون فضای مجازی بی‌زمان است و دسترسی افراد به آن نیز نه بر حسب زمان در فضای مجازی که بر حسب برنامه و قوانین فردی و خانوادگی کاربران است.

معایب بی‌زمانی

با این‎که بی‎زمانی در فضای مجازی مزایای زیادی به همراه دارد اما بی‌عیب هم نیست. مثلاً اگر کاربری نیمه‌شب و در ساعات قبل از خواب گوشی‌اش را چک کند، ممکن است دچار بی‌خوابی و یا اختلال در خواب شود. درست است که فضای مجازی نگهبانی ندارد که آدم‌ها را از ورود به اینترنت قبل از خواب منع کند اما هر کاربری باید بداند که استفاده از فضای مجازی قبل از خواب، کار درستی نیست. خیلی‌ها عادت دارند گوشی هوشمندشان را با خودشان به تختخواب ببرند و تا قبل از بسته شدن پلک‌هایشان همچنان به صفحه گوشی زل بزنند. این در حالی است که تحقیقات نشان داده نور گوشی مضر است. پژوهشگران، بر کار نکردن با تلفن همراه در تاریکی تاکید دارند زیرا این کار می‌تواند موجب گشاد شدن مردمک‌ها و نهایتاً ورود مقدار بیشتری از نور آبی‌رنگ به چشم شود. همچنین هورمون ملاتونین که وظیفه‌ی به خواب رفتن ما را بر عهده دارد و با بالا رفتن مقدار آن، کیفیت خواب هم افزایش پیدا می‌کند، تحث تاثیر نور آبی صفحه نمایش گوشی قرار می‌گیرد و ترشح آن دچار اختلال می‌گردد و به این ترتیب زمان خواب برهم می‌خورد.

کاربر باهوش البته می‌داند که زمان استفاده از فضای مجازی باید محدود باشد و تنها استفاده‌ی هوشمندانه از گوشی هوشمند است که به افزایش کیفیت زندگی‌مان کمک می‌کند.

ارسال نظر

تین تاک