استفاده هوشمندانه از تلفن هوشمند

برای توصیف فضای مجازی می‌توان از مثال ساده‌ی چاقو استفاده کرد. چاقو هم می‌تواند مفید و کاربردی باشد و هم مضر و خطرناک. تفاوت در شیوه استفاده ماست و رسیدن به این آگاهی که چطور از چاقو در جهت رفع نیازمان استفاده کنیم. فضای مجازی می‌تواند مسیر تازه‌ای برای بهبود زندگی و افزایش کیفیت آن باشد، تنها به این شرط که بتوانیم از آن استفاده‌ای هوشمندانه داشته باشیم.

استفاده هوشمندانه از تلفن هوشمند یعنی از فضای مجازی آگاهانه، هدفمند و با رعایت مهارت‌های فضای مجازی استفاده کنید. قبل از ورود به فضای مجازی از خودتان بپرسید؛ آیا می‌دانم چرا در فضای مجازی هستم؟ آیا هدفی دارم؟ می‌توانم در مقابل محتوایی که می‌بینم واکنش درستی نشان بدهم؟ آیا هر مطلب و محتوایی را باور می‌کنم؟ اگر خودتان می‌توانید به این سوالات پاسخ دهید، پس آمادگی‌اش را دارید تا فرزندتان را هم در این فضا، همراهی کنید.

چطور هوشمندانه استفاده کنیم؟

مهارت تفکر انتقادی باعث می‌شود که در فضای مجازی، هوشیار باشیم و در مقابل انواع متنوع محتوایی که با آن روبه‌رو می‌شویم، واکنش درست و منطقی نشان بدهیم، هر مطلبی را منتشر نکنیم و قبل از هر اقدامی، به پیامدها و بازخوردهای ممکن فکر کنیم. تفکر انتقادی به ما کمک می‌کند، هر محتوا را تحلیل کنیم و از روی هیجان، نظر ندهیم. این مهارت، اولین قدم به سوی استفاده هوشمندانه از فضای مجازی است و اگر بتوانیم آن را به فرزندمان نیز بیاموزیم، او هم به کاربری هوشمند و آگاه تبدیل خواهد شد. فردی که انتقادی می‌اندیشد، این توانایی را دارد که پرسش‌های مناسب بپرسد و اطلاعات مربوط را جمع‌آوری کند. سپس با خلاقیت، آن‌ها را دسته‌بندی کرده و با منطق استدلال کند؛ و در پایان به یک نتیجه قابل اطمینان درباره مسئله برسد. تفکر انتقادی به ما کمک می‌کند در برابر شتاب زیاد فضای مجازی، کمی صبر و تأمل کنیم و از جوزدگی و برخوردهای هیجانی دور بمانیم.

-سرگرمی‌آموزی

بسیاری از بازی‌های ساده‌ای که برای کودکان تهیه می‌شوند در کنار ویژگی سرگرم‌کنندگی‌شان، آموزشی هم هستند. البته این به آن معنا نیست که بازی‌هایی که صرفاً بازی هستند و جنبه آموزشی ندارد و باعث لذت فرزندتان می‌شود را از رژیم مصرف فضای مجازی‌اش حذف کنید. با این حال شناخت رنگ‌ها، گوش دادن به انواع صداها، شناخت اشکال هندسی و آموزش‌های ساده‌ای از این دست در قالب بازی می‌تواند شکل استفاده از فضای مجازی را با کیفیت‌تر کند.

خیلی از افراد فضای مجازی را فرصتی برای آموختن و یادگیری می‌دانند. در شرایطی که فرصت برای مطالعه چندان زیاد نیست، می‌توانیم با کمک فضای مجازی به ساعات مطالعه‌مان در طول روز اضافه کنیم. خواندن کتاب‌های دیجیتال چند مزیت اساسی دارد. اول از همه این‌که لازم نیست یک کتاب قطور چند صد صفحه‌ای را با خودمان همه جا ببریم. می‌توانیم نسخه دیجیتال آن را خریداری کرده و در گوشی هوشمندمان مطالعه کنیم. دوم این‌که در هر جایی می‌توانیم مطالعه را ادامه دهیم. در مترو، اتوبوس، در ترافیک و حتی در مکان‌هایی که اینترنت‌مان قطع اما کتاب دیجیتال در دسترس است. بنابراین می‌توانیم با کتاب خواندن هم میانگین مطالعه سالانه‌مان را بالا ببریم و هم به آموخته‌هایمان اضافه کنیم و هم از گوشی هوشمندمان، هوشمندانه استفاده کنیم. برای افرادی که نمی‌توانند کتاب بخوانند و مثلاً کتاب خواندن در اتوبوس باعث سرگیجه‌شان می‌شود یا خودشان پشت فرمان هستند و باید تمام دقت و توجه‌شان به رانندگی باشد، کتاب صوتی انتخاب مناسبی است. کتاب‌های صوتی زیادی در موضوعات مختلف وجود دارد که می‌توانید با توجه به سلیقه‌تان آن‌ها را خریداری کنید. ضمن این‌که پادکست‌های مختلفی هم در دسترس است که در موضوعات متنوعی ساخته شده و به‌طور رایگان منتشر شده‌اند. با کتاب دیجیتال، صوتی یا پادکست می‌توانید اتلاف وقت در زندگی‌تان را به حداقل برسانید و با مدیریت زمان و بهره‌گیری از جایگزین‌های مناسب، از مزایای فضای مجازی بیش‌ترین بهره را ببرید و خود و فرزندتان را از وابستگی به آن دور کنید.

ارسال نظر

تین تاک